top of page

Що таке гіперчутливість зубів і чому вона виникає?

В спеціальній медичній термінології гіперчутливість зубів називається гіперестензія.  Навіть якщо ви ніколи не чули про це поняття, ви, напевно, знайомі з типовими проявами цієї проблеми - людина відчуває пронизливий зубний біль через занадто гарячий або занадто холодний їжі, через солодке або гостре і навіть через вдихання холодного повітря. Давайте спочатку розберемося з механізмом цих абсолютно неприємних почуттів.

Міцна зубна емаль покриває собою і захищає пористу тканину зуба - дентин. У цьому самому дентині є канали, що ведуть до нервових закінчень. Такі канали мають трубчасту форму і називаються тубулами. При нормальному стані зубної емалі він якісно захищає дентин від будь-якого впливу навколишнього середовища. Однак може статися так, що емаль буде стерто або проріджена. Тоді тубули відкриті, а зовнішні подразники легко добираються до нервових закінчень, викликаючи пронизливий біль.  Буває і так, що чутливі ділянки зубів відкриті через атрофію або відторгнення ясен.

Так чому ж дентин залишається незахищеним?

Існує ряд продуктів, які негативно впливають на зубну емаль. Так часте вживання занадто кислої їжі, солодощів, агресивних напоїв (наприклад, популярної газовані напої з великою кількістю цукру і барвників) і напоїв з льодом цілком може призвести до витончення емалі і оголенню дентину.  Також не рекомендується вживати гарячу і холодну їжу з мінімальними перервами. 

Сказавши, які продукти краще виключити з меню, хочемо додати кілька слів про тих, які, навпаки, повинні бути включені в ваш раціон.  До цього списку увійдуть сир, кисломолочні продукти, ківі, полуниця, цибуля і т.д. Той факт, що недостатня кількість кальцію, фосфору і ряду інших мінералів, а також вітамінів, особливо А і D, негативно впливає на міцність емалі.

Але погане харчування - не єдина причина гіперестензії.  Підвищена чутливість зубів також може виникнути через застосування певних ліків. Так що прийняти медичний засіб можна тільки після консультації з лікарем і вивчення побічних ефектів. Якщо ліки впливають на стан зубів, варто вжити додаткових заходів для зміцнення емалі. 

Серйозно впливають на стан зубів і шкідливі звички. Куріння, наприклад, є дуже поширеною причиною гіперестензії.

Якщо у вас є захворювання ясен, такі як пародонтоз або пародонтит, вони також можуть викликати надмірну чутливість зубів.  Однією з причин гіперестензії цілком може бути карієс. Слід також зазначити, що захворювання деяких внутрішніх органів і систем організму мають серед своїх наслідків погіршення стану зубної емалі.

Деякі фахівці серед причин підвищеної чутливості також називають занадто агресивне чищення зубів або чищення надмірно жорсткою щетиною. Також через неправильне здійснення гігієни зубів може виникнути атрофія ясен, вже описана вище.

Ми перерахували в огляді тільки найпоширеніші причини особливої чутливості зубів.  Якщо ви зіткнулися з цією проблемою, ваш лікар-стоматолог зможе розповісти більше про її походження.

bottom of page